CENA

Zde najdete odůvodnění, proč je cena miminek taková, jaká je, aneb pro ty, co jim cena připadá TAK PŘÍŠERNĚ VYSOKÁ!
 
Za prvé - co se týče samotných miminek a jejich výbavy:
    Abych začala úplně od začátku, je nutno zmínit, že samotné rodiče jsem musela nějak získat. Takže v případě, že pocházejí z ČR, jejich cena se pohybuje kolem 4 000 - 6 000 Kč, když se jedná o fretku do chovu. Vzhledem k tomu, že ve svém blízkém okolí nemám žádné solidní chovatele, nebo fretku s potřebným rodokmenem či vlastnostmi, musím se pro fretku nějak dopravit, a to zpravidla i 100 a více kilometrů. Pro zajímavost - fretka z ciziny vyjde ještě dráž (přibližně 300 - 400 EUR), a o cestě např. do Dánska, odkud mám Kermita a Wickedku, ani nemluvě. Dejme tomu, že jsem pořídila samičku, a nyní mám 2 možnosti - krýt samičku samečkem z jiné CHS, nebo pořídit samečka vlastního (vycházím z předpokladu, že takový vhodný pár už ve svém chovu nemám). Pořízení samečka je zhruba stejně nákladné, jako u samičky. Při využití samečka z jiné CHS musím počítat s náklady za krytí, které mě po domluvě stojí buď jedno mládě, nebo častěji cenu, za kterou se mládě prodává, tedy opět kolem 4 000 - 5 000 Kč. Plus opět doprava, jelikož jak jsem již zmínila, ve svém blízkém okolí žádné solidní chovatele bohužel nemám.
    Máme nakryto, předpokládejme že úspěšně. Když udělám mezisoučet (vezmu příklad, kdy pořizuji jen samičku, a to např. z Dánska - pořizovací cena 300 EUR = cca 8 100 Kc +  cesta nějakých 5 000 Kč + půjčení samečka na krytí 4 000 Kč + cesta k němu 2x, protože ho tam musím alespoň 1 den nechat kvůli úspěšněmu krytí cca 800 Kč + abych nezapomněla, samička se musí nechat u klubu uchovnit 300 Kč), takže je to suma sumarum 18 200 Kč.
    Březost trvá zhruba 6 týdnů. V této době samička musí samozřejmě něco jíst, a to ještě kvalitněji než jindy, vyprazdňovat se, udržovat v čistotě. Odhadem v tomto období utratím jen za tuto jednu nastávající maminku (za maso, kvalitní granulky, vitaminové doplňky a stelivo) přibližně 500 Kč.
    No a pak tu máme narození samotných miminek. Mnozí z vás si řeknou, že to nic není, fretka to odrodí a odkojí, a chovatel už se jen raduje, jaká má krásná freťátka, a jak za ně shrábne peníze. Omyl! Sice se to nestává často, ale bohužel je porod občas komplikovaný, nebo některá miminka při porodu či krátce po něm uhynou. Nebudu tu samozřejmě vyčíslovat psychickou újmu, i když je to strašné najít v pelíšku mrtvá miminka, nebo se dívat, jak je maminka stále vystrkuje z pelíšku ven, a ona vám umírají před očima, i když se je snažíte vracet k mamince a přikládat jí je k cecíkům. Opravdu je to velká zátěž na psychiku chovatele. Ten kdo to nezažil si to jen těžko dokáže představit. 
    Dejme tomu, že se nám narodilo 6 miminek, což je takový ten průměr. Ano, do 3. týdne se o ně stará jen maminka (kterou ale samozřejmě po celou dobu kojení musíme krmit my, a to velmi kvalitně, aby měla výživné mléko - ale dobře, to sem teď počítat nebudu). Od 3. týdne malá freťátka dokrmuje chovatel, ideálně úplně najemno namletým masem v kombinaci s pudrem z kvalitních granulek (já používám Frettchen 4 You Genesis) a postupně se začínají přidávat i minerální doplňky (např. Roboran nebo Nutrimix). Samozřejmě čím jsou freťátka větší, jsou schopna jíst větší kousky masa s kostmi, celá jednodenní kuřátka či myšky, celé granulky atd. No a freťátka také samozřejmě kakají. A 6 freťátek kaká hodně. A všude! Tedy ze začátku, než se naučí na záchůdek, takže se musí několikrát denně umývat klec, která je s prominutím totálně posraná, a pelíšky jakbysmet. Ale svoji a elektrickou energii, čistící a prací prostředky a vodu taky počítat nebudu. Do našich počtů zahrnu pouze stravu a stelivo. Freťátka jdou do nových domovů v osmi týdnech, takže pro 6 freťátek s maminkou je to na těch 5 týdnů zhruba 1 200 Kč, když budu při zemi.
    Freťátka ode mě odchází s prvním očkováním proti psince, mikročipem, pet pasem a po celkové veterinární prohlídce. Taková návštěva u veterináře nás vyjde na 1 200 Kč na jedno freťátko, tedy 7 200 Kč celkem.
    Pro pořádek si uděláme další mezisoučet, a ten je 8 900 Kč.
    Další náklady, které sice nejsou tak vysoké, jsou klubové poplatky, tedy za kontrolu vrhu a PP (průkazy původu). Na kontrolu vrhu musí přijet poradce chovu, kterému se hradí cestovní náklady. Jediný klubový poradce to k nám má 200 km, takže nějakých 900 Kč. Za kontrolu každého jednoho vrhu platíme poplatek 100 Kč. Vystavení PP stojí 20 Kč na jedno mládě, tedy celkem 120 Kč.
    Mezisoučet - 1 120 Kč.
    No a konečně je tu balíček, který si miminko odveze domů. Ten rok od roku obměňuji, aby to nebylo pořád stejné. Ale základ je kromě již jmenovaného pet pasu a PP také kupní smlouva, chovatelská příručka, a dále pak pytlíček granulek v hodnotě cca 80 Kč, hračka 50 - 100 Kč, pelíšek 100 - 150 Kč, a případné další drobnosti. Zdarma pak doživotní chovatelský servis a snaha zodpovědět veškeré otázky páníčků mých miminek.
    Poslední mezisoučet - 330 Kč x 6 miminek = 1 980 Kč.
    Takže abychom to shrnuli, celková částka, kterou mě jeden vrh stojí, je 30 200 Kč !!!
    Když si to tedy rozpočítáme, je to 5 033 Kč na jedno mládě. V tuto chvíli si možná řeknete, že ty pořízovací náklady jsou nesmysl, že ta samička má přece mláďata vícekrát. Ano, je to tak. Chovná freťule mívá miminka 2-3x, takže dobře, dejme tomu 18 200/3=6 066 Kč. Takže to je 3 011 Kč na jedno mládě.
 
 
No a nyní se dostávámek bodu za druhé:
    Pokud vám odchov freťátek ještě stále připadá jako bezva vývar, pak si laskavě uvědomte, že se o matky a otce vrhů (pokud nekryju jinde) starám po celý rok! Ne jen tehdy, když mají mláďata. A nejen o ně! Mám i nechovné fretky, které jsou už starší, nebo nebyly prostě vhodné k chovu, i když byly třeba k chovu pořízené, a byly dovezené až z dalekého Ruska! Všechny tyhle fretečky musí být pravidelně očkované, některé jsou už staré a nemocné, a potřebují větší veterinární péči. Všechny moje fretečky musí samozřejmě jíst, musí kadit, potřebují své pelíšky a potřebují je mít čisté. Musí mít nějaké klece, v těch klecích misky, napáječky, záchůdky, pelíšky, ty pelíšky se musí prát... ale to už asi zacházím příliš daleko. Nicméně kdybych tohle všechno vyčíslila, opravdu byste se divili, jak moc záporná čísla byste získali namísto zisku, který jste si mysleli, že z prodeje fretek mám. 
    Když se tedy vyjádřím čísly: očkování pro v současném stavu 14 fretek na 1 rok (psinka 350 Kč + vzteklina 250 Kč) je 8 400 Kč. Za měsíc spotřebujeme přibližně kolem 10 kg granulí v hodnotě 1 400 Kč, což je za rok 16 800 Kč. Současně s granulemi dostávají freťule i maso, za měsíc zhruba 30 kg, a když vezmu průměrnou cenu 50 Kč/kg, je to 1 500 Kč za měsíc a tedy 18 000 Kč za rok. Nutno zmínit i mlsky a vitamíny (lososový olej, vitaminové pasty, sušené masíčko) - to dělá asi tak 400 Kč za měsíc a 4 800 Kč za rok. Steliva spotřebuji přibližně 30 kg za týden (450 Kč), to je 1 800 Kč za měsíc a 21 600 Kč za rok. Abych nezapomněla je tu taky roční poplatek za členství v klubu, ale to je takové zanedbatelné číslo - 300 Kč.
    No a pak takové ty různé investice do pelíšků, záchůdků, napáječek a misek, které se musí čas od času měnit - tady si to číslo netroufám odhadnout, ale co si troufám odhadnout je ještě např. pořízení čtečky čipů za 2 500 Kč, ale to bych tu mohla vyjmenovávat i klece, přepravky, ohrádky atd. atd. atd. To sem počítat nebudu.
    Takže když sečtu tento oddíl (69 900 Kč) a vydělím jej šesti freťátky (a to jsem třeba zrovna letos 2017 měla freťátka jen 3), vyjde mi 11 650 Kč na freťátko! No a když to přičtu k výsledku z prvního oddílu, je to celkem 14 661 Kč na každé jedno freťátko! A to jsem byla s cenami hodně při zemi a určitě jsem zdaleka nevyjmenovala a nevyčíslila všechno. Stále vám tedy připadá cena za freťátko tak přemrštěná?
    Pro ty co stále nevěří - klidně vás nechám nahlédnout do svého účetnictví ;)
   
A konečně za třetí - něco k nefinanční stránce věci:
    Těžko si dokážete představit, kolik takový chov denně sežere času a mnohdy i nervů, kolik stojí trpělivosti, kolik kytek (tohle chápou asi jen fretkaři). Nevíte, jak je těžké a složité najít freťátkům hezký domov a řešit případné problémy s novými páníčky. Není příjemné poslouchat vlastní matku, jak předstírá zvracení, když vleze k nám do baráku (i když si stěžuje jen ona, ale to je jiná kapitola), nebo poslouchat kolegy v práci, že jsou z vás cítit fretky. Je téměř nemožné jet na dovolenou, protože kdo vám pohlídá tolik fretek? Takže proč to vlastně dělám, když je to tak strašný, příšerný a nevýhodný? Protože fretky miluju! Protože je úžasně krásné pomoci přivést na svět tak fascinující zvířátka a pozorovat, jak se vyvíjejí. Protože je to nádherný pocit najít freťátkům hezký domov a sledovat, jak jsou spolu všichni šťastní a radují se ze vzájemné přítomnosti. 
 
Postupně sem možná ještě doplním nějaké údaje, protože jsem stoprocentně na něco zapomněla. Ale doufám, že to ušetří další zbytečné otázky a úvahy o tom, jak si vydelávám chovem fretek a proč je prodávám tak strašně draho.
 
Nemusíte mít však strach, za fretku si neúčtuji žádných 14 000 Kč! Ani 10 000 Kč. Freťátko u nás stojí od 4 000 do 5 500 Kč.